Budapest XVI.kerület

  • 2011. szeptember 13.
  • szerk

Helyszín: Budapest, XVI. kerület

Lélekszám: Kb. 70 ezer lakos

Kezdeményezők: A kerület két házi komposztálási programja közül az első a kerületi önkormányzat kezdeményezésére, a második a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. Kezdeményezésére indult.

Partnerek: Öko-fórum Alapítvány (civil szervezet)

Szolgáltató: A szolgáltató az első akció sikere után kezdeményezte a második akció beindítását. Utóbbinál a komposztáló edények költségeinek kb. 60% át a szolgáltató (FKF Zrt) biztosította.

Keret tipusa: Gyári, műanyag zárt komposztáló: Eco- Composter 340 liter típusú, és 800 literes Compostal lombkomposztáló (ld. www.compostal.hu). Az önkormányzat Környezetvédelmi Irodájának dolgozói az Öko-Fórum Alapítvány segítségével választotta ki az edényeket.

Támogatás: Az első program pályázatból és helyi önkormányzati támogatásból, míg a második a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. és a helyi önkormányzat támogatásával indulhatott el. A folytatáshoz 2007-ben az helyi önkormányzat Környezetvédelmi Bizottsága elkülönített erre a célra összeget; a jövő - mint annyi önkormányzati költségfedezet - kérdéses.

Előzmény: A komposztálás szükségességét az önkormányzat Környezetvédelmi Irodája mindig is hasznosnak tartotta. Személyes kapcsolatfelvétel után a komposztálás népszerűsítésével foglalkozó Öko-fórum Alapítvány nevű civil szervezet rendszeresen küldte tájékoztatóját az Irodának. Az önkormányzat már a program indulása előtt is szervezett lakossági előadást (szintén az Öko-fórum bevonásával) a komposztálásról, illetve a helyi Környezetvédelmi Bizottság óvodákat, iskolákat támogatott komposztáló keretek beszerzésében. A kerületnek nem volt feladata megoldani a szerves hulladékok különgyűjtését, komposztálását - csak a környezettudatos magatartás elterjesztése érdekében vállalta fel az akciót.

A program: Az első program 2005 őszén indult és 2007 augusztusáig tart, a második program 2006. végén indult és 2009 decemberéig tart. A két program párhuzamosan folyik. Az első programban 197 család vesz részt, a másodikban 175 család és 14 oktatási intézmény vesz részt (iskolák, óvodák).

A programot a helyi újságban és az Önkormányzat honlapján harangozták be. A programra jelentkezők családonként 2-2 db komposztáló edényt kaptak (2 db műanyag zárt komposztálót és 2 db lombkomposztáló dróthálót). Az edények átvételekor mindenkinek ki kellett töltenie egy adatlapot a háztartásában keletkező zöldhulladék mennyiségéről, majd egy adatlapot a program első éve után arról, hogy mennyi komposztja keletkezett a zárt ládában és a lombgyűjtőben. A második év végén hasonló elemzést végez majd az önkormányzat. (Az adatok összegzése jelenleg - 2007 nyara - folyik, de igazából a második év végi adat lesz mértékadó.) Az Önkormányzat használati megállapodást kötött a résztvevőkkel. A megállapodás tartalma röviden: 5 évig még az Önkormányzat tulajdonában vannak az edények, a résztvevők a 6. évtől válnak tulajdonossá, az edények megrongálódásáért és eltűnésért a résztvevők felelnek, vállalják a komposztálási napló kitöltését. A megállapodásban szerepelnek a tanácsadás (telefonos, személyes, klubdélutános) módjai és időpontjai is.

A résztvevőknek aprítékolási szolgáltatást is biztosítanak: előre kiajánlott időpontban ki lehet tenni a kapu elé az ágakat, amit egy - az önkormányzattal együttműködő - cég helyben ledarál.

Tájékoztatás: A komposztáló edényeket kiosztása előtt mindenki részt vett egy előadáson, amely a komposztáló eszközök helyes használatáról, a komposztálás előnyeiről és mikéntjéről szólt. A komposztálóknak az Öko-Fórum Alapítvány és az önkormányzat Környezetvédelmi Irodája nyújt tanácsadást telefonon, írásban és személyesen is; valamint kéthavonta klubdélután megrendezésére kerül sor, ahol szakemberek tartanak előadást a komposztálásról, és a résztvevők tapasztalatcseréjére is sor kerül. A komposztáló családok számára tartott klubdélutánokat az önkormányzat úgy szervezi, hogy az első részben az újak hallgathatják azokat az előadásokat, amelyeket az első csoport már meghallgatott, a második részben mindkét csapatnak újat mondanak az előadások. A Polgármesteri Hivatal 5 munkatársa és a komposztálásban részvevők közül is öten elvégezték Öko-fórum Alapítvány komposztálási tanfolyamát, azért, hogy a tanácsadás biztosított legyen. A program eredményeiről, állásáról, felmerült problémákról a helyi újságban, a honlapon és a klubdélutánokon adnak tájékoztatást.

Eredmények: A program sikeres, havonta legalább 8-10 új érdeklődő van, akiket anyagiak miatt sajnos el kell utasítania a szervezőnek. Egyre többen érdeklődnek a komposztálás iránt, egyre többen komposztálnak rendszeresen.

A program folytatása: Igen nagy lakossági igény mutatkozik a program kiterjesztésére. Anyagi támogatás esetén tovább lehetne folytatni, még több lakót bevonva az akcióba. Oktatási Intézmények számát is bővítenék, és bevonnák a lakótelepeken élőket is. Pályázati lehetőségek kellenének hozzá.