Civilek

Ötletek a fenntarthatósági témahétre - online képzés

  • 2024. március 08.
  • Peti

A Föld Napjához közeledve a zöld szervezeteknél égnek a telefon és email vonalak, mindenhova hívnak minket is, hogy tartsunk programokat. Ennek egyrészt örülünk, másrészt sajnos nem minden felkérést tudunk elvállalni. Ha Te is úgy érzed, hogy iskoládban szívesen tartanátok szakmailag is megalapozott, hiteles programokat, akkor az alábbi online képzést Neked találta ki a Magyar Természetvédők Szövetsége.

Zöld Országos Találkozó 2024

Időpont: 
2024. május 24. 09:00 - 2024. május 26. 14:00
Helyszín: 
Teleki-Tisza-kastély, Nagykovácsi
Találkozz zöldekkel, kapcsolódj és légy aktív!

Idén már 33. alkalommal kerül megrendezésre a Környezet- és Természetvédő Civil Szervezetek Országos Találkozója. A szakmai beszélgetések, előadások mellett célunk a közösségépítés is, hiszen a zöld ügyek összekötnek minket. Az együttműködésbe hívunk és várunk minden érdeklődő magánszemélyt és közösséget. 

zold ot 2024

 

A három napos rendezvényen hagyományos programok és néhány újítás is helyet kap majd. Légy része Te is!

 

Helyszín: 

A Budai Tájvédelmi Körzet szívében fekvő Nagykovácsi ad otthont a 2024-es Zöld OT-nak.

A település könnyen elérhető kerékpárral vagy tömegközlekedéssel is Budapestről, Hűvösvölgyön keresztül. Read more about Zöld Országos Találkozó 2024

További információ: 
https://fb.me/e/7WbqS44ex

Szerinted ki legyen az Erdei Vándor Nagykövete? - SZAVAZZ

  • 2024. február 22.
  • Peti

Az Erdei Vándor több mint vándortábor: közösségi hasznossággal bíró ügy, amely a felnőtt élet felé közelítő generációk számára ad természetközeli élményt, környezettudatos szemléletformálást, az erdőben megtapasztalható értékek sokaságát, ezzel pedig összességében jelentős mértékben járul hozzá a magyar társadalom szemléleti fenntarthatóságához.

 

Karácsonyi csoda: megjelent a rég várt biohulladékos rendelet a jövő évi új rendszerről

  • 2023. december 19.
  • Csilla

Az év során sokat írtunk és nyilatkoztunk arról, hogy az uniós előírás szerint január elsejétől kötelező lesz a biohulladék elkülönített gyűjtése Magyarországon is. Nyáron egy új rendelettervezet is megjelent, azóta azonban semmit nem lehetett tudni arról, hogy a gyakorlatban mire számíthat a lakosság. Múlt héten végül megjelent az új 559/2023 (XII. 14.) kormányrendelet, amire hosszú címe miatt biohulladékos rendeletként fogunk hivatkozni. Ennek köszönhetően most már a MOHU is nyilatkozik arról, hogy mik a terveik a begyűjtést illetően. Előtte azonban egy rövid kitekintés, hogy miről is szól az új rendelet.

Örülhetünk-e a hamarosan életbe lépő visszaváltási rendszernek? - FRISSÍTVE

  • 2023. november 29.
  • Gyuri

Régóta lehetett tudni, hogy az italcsomagolások tekintetében jelenleg működő betétdíjas rendszert felváltja egy új, ún. visszaváltási díjas rendszer, amely az újratölthető italcsomagolások mellett immár az egyszer használható, eldobható csomagolásokra (PET, alumínium, üveg) is kiterjed. Ez önmagában üdvözlendő, azonban a lényeg a részletekben rejlik – éppen ezért adta ki a Humusz Szövetség 2021 júniusában állásfoglalását, amellyel fel kívánta hívni a figyelmet a tervezett rendszer hiányosságaira, és szakmai útmutatást adni arra vonatkozóan, hogyan kellene a régről ismert, újratöltésen alapuló betétdíjas rendszert ismét felvirágoztatni. Sajnos a végleges jogszabályban azt látjuk, javaslatainkból kevés talált meghallgatásra.

 

Megelőzés és újrahasználat – ez az egyetlen megoldás a rekordmennyiségű csomagolási hulladékkal szemben

  • 2023. november 16.
  • Gyuri

Európában a csomagolási hulladék mennyisége rekordmagasságokba szökött. Az elmúlt évtizedben a csomagolások mennyisége gyorsabban növekedett, mint maga a gazdaság. Gyorsabban, mint a forgalmazott áruk mennyisége. Az Eurostat legfrissebb, 2023 októberében közzétett, csomagolási hulladékra vonatkozó adatai megerősítik ezt a felfelé ívelő trendet: 2021-ben új rekord született az egy főre jutó 188,7 kg-mal, ami mindössze egy év alatt 6%-os növekedést jelent a hulladéktermelésben. Ugyanezen adatokból az is kiderül, hogy az újrahasznosítási arányok 2010 óta stagnálnak. A csomagolási ágazat jelenleg mintegy 59 millió tonna CO2-egyenértékért felelős, ami több mint Magyarország éves kibocsátása. A csomagolás az új erőforrások kiaknázásának egyik fő hajtóerejeként is szolgál – Európában a műanyag 40%-át és a papír 50%-át használják fel ilyen célra.

A biztonságunk forog kockán, ha nem védjük meg a hazai környezetvédelmet

  • 2023. szeptember 26.
  • Peti

A környezetvédelmi jogintézményekkel és közigazgatási szervezetrendszerrel szembeni bizalmatlanságra fájdalmasan mutatott rá a közbeszédbe berobbanó pénteki rendelet, melyben a kormány az ukrajnai háborúra hivatkozva lehetővé tette, hogy a környezetszennyező cégek hatósági szerződések megkötésével kerüljék el a környezetvédelmi szankciókat. Az Energiaügyi Minisztérium a WWF Magyarország sajtóban megjelent állásfoglalására reagálva ígéretet tett arra, hogy változtatni fognak a vitatott jogszabályon. Sajnos azonban a környezetügyet övező problémák messze túlmutatnak a kormányrendeleten, ezért azok megoldása érdekében a WWF Magyarország, a Magyar Természetvédők Szövetsége, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Humusz Szövetség, az Éghajlatvédelmi Szövetség és a Reflex Környezetvédő Egyesület nyílt levélben fordul a miniszterelnökhöz, a levélhez október 2-ig aláírásával bárki csatlakozhat.

Oldalak