Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 8 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elfogadták: Jön az Állami Szemétholding

  • 2015. december 14.
  • PKata

NFMA kormány 3,3 milliárd forintot ad a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság felállításához szükséges forrásbiztosítás érdekében, az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlönyben jelent meg. Az intézkedés jövő áprilistól lép életbe és tovább bonyolíthatja az amúgy sem egyszerű budapesti hulladékszállítási helyzetet. A törvénymódosítás államosítaná a díjbeszedést és a bevétel visszaosztását, vagyis a számlát nem a helyi szolgáltató állítaná ki, hanem egy újabb központi rezsicég, a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt, azt pedig Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter határozná meg, hogy a befizetett szemétdíjból a helyi szolgáltatók mennyit kapnak az elvégzett munkáért.

Ahogy az index.hu nyomán mi is megírtuk, A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) a társaság feladatáról és működéséről az MTI érdeklődésére közölte, hogy a hazai hulladékgazdálkodási közszolgáltatási rendszer a jelenleg működő formában nem alkalmas az európai uniós kötelezettségek teljesítésére, nem motivál a hasznosításban rejlő gazdasági lehetőségek kiaknázására, ezért indokolt azt átalakítani, úgy hogy egy állami holding felügyelje és szedje be az országban a szemétdíjat.

Az Országgyűlés jelenleg tárgyalja a kormánynak az ágazati törvény módosítását célzó javaslatát, és a törvénytervezetben foglalt megoldás alapelve egy egységes nonprofit közszolgáltatási rendszer létrehozása nullszaldós működéssel – emlékeztetnek a közleményben. A NFM közölte: a kezdeményezés elfogadása esetén az állam a hulladékgazdálkodási feladatainak elvégzésére koordináló szervezetet hoz létre. A társaság tulajdonosi joggyakorlója és irányítója a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díj megállapításáért felelős nemzeti fejlesztési miniszter lesz.

Megint egy kézben minden?

A tervek szerint a jövőben az állam alakítja ki a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás országos tervét, határozza meg a minimális hulladékgazdálkodási közszolgáltatási színvonalat területenként, a szolgáltatási díjakat, ellátja továbbá a központi koordinációs feladatokat, a díjbeszedést és a kintlévőségek kezelését – tájékoztatott a szaktárca. A fejlesztési minisztérium hangsúlyozza: a javaslatban foglaltak alapján az önkormányzat továbbra is sértetlenül megtartja önrendelkezési jogait, végzi a hulladékgazdálkodással kapcsolatos önkormányzati feladatait. Az új rendszerben négyoldalú jogviszony jöhet létre a lakos, az állam nevében eljáró koordináló szerv, az önkormányzat és a helyi közszolgáltató között. A módosító javaslat az előterjesztés szerint teljes egészében 2016. április 1-jén léphet hatályba.

Szemétholding

A tervezett intézkedések célja a lakosság által fizetett közszolgáltatási díjakban elért rezsicsökkentési eredmények megőrzése, a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás fenntartható működésének kialakítása, a hulladékok lerakással történő ártalmatlanításának lehető legnagyobb mértékű visszaszorítása, a házhoz menő elkülönített hulladékgyűjtési rendszer teljes körű működtetése, a háztartások számára egységes színvonalú szolgáltatás biztosítása, az ellátás biztonságának javítása. Ugyanakkor az FKF vezérigazgató-helyettese azt mondta, hogy a kormány érdemben még nem tárgyalt velük, és megerősítette, hogy a szemétszállításban fennakadások lehetnek Budapesten, ha nem kapnak elég pénzt. „Természetesen ha egy rendszert alulfinanszíroznak, akkor ez előfordulhat, de ez elméleti dolog. Ismételni tudom önmagamat: nem ismerjük a részletszabályokat, így erre nem tudok válaszolni” – mondta Nagy László. Erre az információra azonban még mindenkinek várni kell, mert az NFM tájékoztatása szerint a parlamenti felhatalmazás birtokában a következő hónapokban fogják csak létrehozni a koordináló szervezetet, és alkotják meg a működési kereteket rögzítő, rendeleti szintű jogszabályokat 

Az államosítással a Fővárosi Közterület-fenntartó évi tízmilliárd forintot bukhat. A Párbeszéd Magyarországért szerint a kormány jobban tenné, ha az újabb központosítás helyett ésszerű hulladékkezelési programot dolgozna ki. „A fővárosban fontos lenne a szelektív gyűjtés infrastruktúrájának kiépítése, ahol hiányok vannak, azoknak a befejezése. Olyan hulladékudvar-hálózat kiépítését javasoljuk, amely gyalog elérhető mindenki számára” – húzta alá Naszályi Márta első kerületi önkormányzati képviselő.

 

 

 

Forrás: http://mno.hu és http://hirtv.hu

Kép forrása:mno.hu