Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 13 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hadd mondjak valamit maguknak a veszélyeztetett fajokról, jó?

Beszámoló a Humusz elmúlt két évi tevékenységéről a teljesség igénye nélkül
Szerző: 
Zagyva Gabriella

hálózatépítésHonnan is indult a Humusz 2-3 évvel ezelőtt, mit jelentett a mi életünkben a Nulla Hulladék program, hogyan változott a szervezeti struktúránk, hogyan tisztultak le a céljaink, és hogyan tartjuk megvalósíthatónak azt, hogy megváltozzanak a társadalmi normák, viszonyunk egymáshoz és a környezetünkhöz?

 

A mentésük csak egy újabb arrogáns emberi kísérlet, hogy uralmunk alá hajtsuk a Természetet! Ez beavatkozás a Természet rendjébe! Olyan önhittek vagyunk. Olyan önteltek! Hagyjuk békén a Természetet! Nem volt még elég, amit eddig tettünk?
Mentsd meg a bolygót!”
Még azt sem tudjuk, magunkról hogy gondoskodjunk! Azt sem tanultuk meg, hogy gondoskodjunk egymásról és megmentenénk az egész bolygót?
Semmi baja a bolygónak! Semmi baja sincs! A bolygó rendben van... Az EMBEREK vannak elcseszve!

Részlet George Carlin Saving the planet című videójából

http://www.youtube.com/watch?v=8zXo7LKXs3g&feature=player_embedded

 

Miközben a TÁMOP pályázatunk záró értékelésére készültem, véletlenül botlottam bele a nemrégiben elhunyt híres amerikai komikus videójába. Kapóra is jött. Beletettem hát a kis prezentációba, ami tulajdonképpen arról szólt, hogy aKörnyezetvédelmi érdekérvényesítő ernyőszervezet bővítése és működtetése, kis helyi civil szervezetek szakmai és szervezeti fejlesztése című pályázatunkban mit is valósítottunk meg az elmúlt 2 esztendőben. Hogy mi az összefüggés George Carlin ironikus megjegyzései és a TÁMOP-2.5.1-07/1-2008-0128 rögvalósága között?

Ahhoz, hogy ezt megértsük, látnunk kell, hogy honnan is indult a Humusz 2-3 évvel ezelőtt, mit jelentett a mi életünkben a Nulla Hulladék program, hogyan változott a szervezeti struktúránk, hogyan tisztultak le a céljaink, és hogyan tartjuk megvalósíthatónak azt, hogy megváltozzanak a társadalmi normák, viszonyunk egymáshoz és a környezetünkhöz.

15 évvel ezelőtt 4 civil szervezet fogott össze azért, hogy kevesebb legyen a hulladék. Az évek során a tagsága 14-16 szervezetre bővült, akik a természet- és környezetvédelem minden területén dolgoztak országszerte. Környezetvédők voltak, akik számos akcióban vettek részt, polgárt pukkasztottak és szélmalomharcnak tűnő meccsekbe bocsátkoztak a törvényalkotókkal. Voltak sikereik. A hulladék mennyisége pedig tovább nőtt...

A környezetvédőkről mintha kezdett volna az a kép kialakulni, hogy ők csak tiltakozni tudnak. Nehéz úgy eredményt elérni, ha gazdasági érdekeket sértünk, vagy az emberek komfortzónáját piszkálgatjuk. De akkor hogyan lehet mégis változást elérni?

Nyilván nem elég kiabálni, hogy Tűz van! Össze kell fogni, vizet kell adni az emberek kezébe és meg kell mutatni, hogyan kell oltani. Miközben azt is meg kell tanítani, miként lehet úgy pecsenyét sütni, hogy közben nem gyújtjuk fel a házat.

Magyarországon is számtalan környezetvédelemmel (is) foglalkozó civil szervezet és intézmény van. Nem kell nekünk eljutnunk minden egyes emberhez. Elég, ha ezeket a szervezeteket, intézményeket tudjuk megszólítani. Ha megfelelő tudást, szemléletmódot adunk nekik és megtanítjuk azt is, hogyan tudják ezeket átadni, sokkal többre mehetünk. Ezért kezdtük el kiépíteni Nulla Hulladék Hálózatunkat. Ezért mértük fel, hogy jelenleg milyen helyzetben vannak a hazai zöld szervezetek, és ez alapján a felmérés alapján dolgoztunk ki egy olyan képzési tematikát, ami egyrészt szakmai ismereteket ad, szemléletet formál, másrészt a szervezetek hatékony működését segíti.

Kemény falat a cégek, vállalkozások, önkormányzatok hozzáállásának megváltoztatása, hiszen a valóban felelős gazdálkodás és a profitorientáltság összehangolása jelenleg még utópiának tűnik. Mi azért kísérletet tettünk arra, hogy hozzájuk is eljussunk.

Szeretnénk, ha idővel minden típusú felsőoktatási tananyag része lenne a fenntarthatóság, hiszen az élet minden területén meg kellene, hogy jelenjen ez a személetmód.

Természetesen nem gondolhatjuk azt, hogy nálunk van a bölcsek köve. Így aztán folyamatosan szeretnénk képezni magunkat és aktivistáinkat.

Mindezeknek a programelemeknek, tudásbázisnak biztosítani kellett a nyilvánosságot. Ezért hoztuk létre a www.nullahulladek.hu oldalt.

 

1. Célcsoport konkretizálása
Nem akarunk közvetlenül eljutni mindenkihez, multiplikátorokat keresünk:
- Civil szervezetek  - Hálózati együttműködés

-  Cégek, vállalkozások  - Akkreditált képzés
- Felsőoktatás  - Egyetemi kurzusok
 

 

2. Hálózati együttműködés
TFF kutatás a hazai zöld szervezetekről
Műhelymunkák szervezése

 - Noprofit menedzsment

  - Szervezetfejlesztés, stratégiaalkotás

  - Hálózati együttműködés

  - Fenntartható társadalom, fenntartható környezet

         A 39 tréningnapon összesen 91 szervezettől 140 fő vett részt.
         Nulla Hulladék Hálózatunknak jelenleg 47 tagja van.


3. Nulla Hulladék menedzser akkreditált képzés
- vállalati környezetvédelmi/hulladékgazdálkodási vezetők,

-
önkormányzatok vagy kistérségek/társulások környezetvédelmi referensei
- civil szervezetek projektvezetői számára.

        A tananyagot úgy állítjuk össze, hogy a hagyományos hulladékgazdálkodáson túlmutató,                        a hulladékhasznosítást és a valódi megelőzést szolgáló intézkedésekről, közösségi rendszerekről, lehetséges beruházásokról essen szó. Első kurzus várhatóan 2011-ben.


4. Kurzusok a felsőfokú oktatásban
Célja, hogy a felsőfokú oktatás tananyagába szervesen beépüljön a hulladékmegelőzés elve és gyakorlata
- Műszaki területen
- Oktatási, nevelési területen

         5 egyetemen összesen 25 kurzust tartottunk, előadásonként 60-80 hallgató részvételével.

 

5. Szakmai bázis fejlesztése
Szakmai tudásunk folyamatos frissítése
Munkatársaink és aktivistáink szakmai ismereteinek bővítése
- 18 tagú Tanácsadó Testület
- Önképzőkör-jellegű ismeretátadás
- Önkéntesbázis építése és képzése


6. www.nullahulladek.hu portál
Középpontban a Nulla Hulladék Program
Ki mit tehet a hulladékcsökkentésért?
Célja:
- A program megismertetése széles tömegekkel
- Jó gyakorlatok, ötletek megosztása
- Külső és belső kommunikáció
- Moodle oktatóportál
- Kapcsolódás a program többi eleméhez

 

Két év alatt idáig jutottunk. Talán nem voltunk önteltek, önhittek és arrogánsak. Akkor sem, ha mégis csak a bolygót szeretnénk megmenteni. Azoknak, azokkal az elcs...tt emberekkel, akik MI magunk vagyunk.