Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 13 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Őszi zsongás, avagy van igény a „zöld kultúrára”

A Humusz nagy sikerű sorozata folytatódik!
Év: 
2010
Szám: 
Tél
Szerző: 
Gajdov Géza

Idén ősszel is megrendeztük a szokásos szerda esti, környezetvédelmi témájú, mindenki számára nyitott előadássorozatunkat. A „Zöld kalandozások - ökofrankó beszélgetések a Humusz Házban” című programsorozat új előadókkal jelentkezett, új és régi-új témák kerültek terítékre, bár az eddigieknél ritkábban, havi egy alkalommal.

Az érdeklődésre nem lehet panasz, sőt, bizony szinte valamennyi előadáson kevésnek bizonyultak a Humusz Ház kapacitásai, annak ellenére is, hogy – az idők szavát követve – immár az interneten élőben is nyomon követhetők az előadások, illetve felvételről később is megtekinthetők. Az előadásokat, ahogy eddig is, beszélgetések követték, hogy mindenki választ kaphasson minden kérdésére, kételyére.

 

Az októberi előadás témája a környezettudatosság hétköznapi vonatkozásairól szólt, arra keresett választ, miképp viselkedhetünk környezetkímélő módon a mindennapokban. Zelenák Adriántól és Rakonczay Tamástól - a zoldbolt.hu és a zoldpolc.hu ökoáruházak működtetőitől hallottunk az elvekről, a gyakori kifogásokról, gyakorlati praktikákról, így valóban sokakat tudtak megszólítani és aktivizálni.

 

Rosta Gábor előadása

 

A novemberi előadás témája egy nálunk még újdonságnak számító kezdeményezésről szólt, a közösségi kertekről. Ez egyszerre hangzik kézenfekvőnek és szokatlannak. A téma óriási érdeklődést váltott ki, az előadó, Rosta Gábor - aki egyébként a témában megjelent első hazai ilyen könyv, a „Városi tanya” szerzője - szavait végig figyelem kísérte. Az elhangzott hozzászólások, vélemények, beszélgetések alapján joggal gondoljuk, hogy a mozgalom itthon is lelkes híveket talált magának, melyhez ez az előadás is hozzájárult.

 

A decemberi előadás aztán feltette a pontot az I-re. A beszédes cím által takart téma mindenkit érint, talán ezért is volt a rekordszámú érdeklődő. Bizony nem mindenki fért be a terembe! A címben szereplő kifejezés, a „közműrabszolgaság” híven fejezi ki azt az egyoldalú függőséget, melyet nagyon sokan érezhetünk hónapról-hónapra, mikor jövedelmünk egy tetemes hányadát adjuk át a ma már evidensnek tűnő közszolgáltatásokért, nem hiába mozgósított a téma ennyi érdeklődőt! Az előadás vonzerejét jelentősen növelte előadónk, Szalai Péter autentikus személye is, hiszen például maga szigetelte házban él, melyben a maga által fejlesztett és készített kályha fűt, és aki mindig a továbblépésen agyal. Szakterülete a maga által folyamatosan tökéletesített tömegkályha, melynek építéséről, fejlesztéséről és üzemeltetéséről kimerítő információkat kaphattak az előadás hallgatói. 

 

A hamarosan induló tavaszi előadássorozat témái megint érdekesek lesznek, mindenkit várunk szeretettel!

 

www.humusz.hu/zoldkalandozasok