Hatvan

  • 2011. szeptember 14.
  • szerk

Helyszín: Hatvan

Lélekszám: Kb. 22 ezer fő.

Kezdeményezők: A program önkormányzati kezdeményezés volt, melyben a Környezetvédő Egyesület részt vett az önkormányzat megbízásából (figyelemfelkeltő komposztkampány lebonyolítása, szórólapok, hirdetés, keretigénylés felvétele). Kivitelező tehát az egyesület volt, a további ügykezelést, regisztrációt a Polgármesteri Hivatal végzi.

Partnerek: Helyi hulladékkezelést végző vállalkozás

Keret típusa: Fa alapanyagú, gyári készítésű, 1 m3

Támogatás: A városi önkormányzat pályázat útján (Észak-Magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács, a „Települési hulladék közszolgáltatás-fejlesztés" címszó) jutott forrásokhoz. Az egyesület saját tartalékaiból és az önkormányzat által nyert források egy részéből gazdálkodott.

Előzmény: A kiskerti komposztálás lehetőségének vizsgálatára már 2004-ben sor került Hatvanban.

A program: A program elindítását két dolog is motiválta. Egyfelől a 2000. évi XLIII. Hulladékgazdálkodási törvényben foglaltak alapján a települési hulladékok szerves anyag tartalmát csökkenteni kell, ezért jogszabályi kötelezettség. Továbbá Hatvan város hulladékgazdálkodási tervében feladatként is megjelent a zöld hulladékok szelektív gyűjtése és komposztálása. A 2006-os évben tehát az önkormányzat pályázati támogatással 600 db 1m3-es komposztládát vásárolt. A komposztkeretek tárolását, kiosztását a programba bevont helyi hulladékkezelő cég végezte. A Hatvani Környezetvédő Egyesület pedig az akció népszerűsítő kampányának lebonyolításával lett megbízva (komposztnap szervezés, kiadvány készítése és terjesztése, az egyesület lapjában cikkezés a témáról, komposztkeretek használatára jelentkezők regisztrálása és személyes tájékoztatásuk a felhasználás feltételeiről.) A népszerűsítő kampány 2006 májusától 2007 szeptemberéig tartott; a komposztkeret igényfelvétel és a kiosztás pedig folyamatos. A média megjelenések legalább 3000 családhoz jutottak el. A kampánynap több száz lakos érdeklődését keltette föl, jelenleg 420 család igényelt komposztkeretet.

Komposztáló edényhez minden hatvani lakos hozzájuthat amennyiben vállalja, hogy 5 évig nyilvántartást vezet az edényzetben elhelyezett zöldhulladék mennyiségéről (heti lebontásban kell megadni a komposztálásra kihelyezett szerves hulladék mennyiségét, jellegét). A nyilvántartást az igénylők számára biztosított táblázat alapján kell vezetni, majd félévente az önkormányzat részére megküldeni, mellyel egyidejűleg megkapják az újabb féléves táblázatot. Az első félév 2007 februárjában telt le, ekkor összegzésre kerültek a rögzített mennyiségek. Az eddigi adatok alapján a komposztládát igénylők kitartóan komposztálnak.

Az idős - vagy más, mozgásukban korlátozott - résztvevők számára a segítségnyújtás (pl. keverés, aprítás) jelenleg nem megoldott, de az egyesület javasolta. Várhatóan 2007 második felétől megoldják ezt a problémát is. A program hosszú távú szakmai felügyeletét, utógondozását a Polgármesteri Hivatal környezetmérnök munkatársa végzi.

Tájékoztatás: Az egyesület önkéntesei, munkatársai elsősorban a kertvárosi övezetekben a postaládákba helyezték ki a komposztálásról szóló kiadványt és az újságokat. E mellett a havonta megjelenő Zagyva-Völgye ingyenes folyóiratba került cikk a témáról (ez is direkt terjesztésű.) Felkerült a hirdetés az egyesület honlapjára és az önkormányzat is meghirdette 3 alkalommal az akciót a helyi lapokban.

A komposztláda mellé a komposztálásról szóló tájékoztató füzet került kiosztásra, emellett a hivatal zöld számán igény esetén tájékoztatást kapnak a komposztáló lakosok. Tanácsadást az egyesület is végez irodájában, munkanapokon 8-16 óra között személyesen, telefonon, illetve e-mail-ben folyamatosan. Ezt a lehetőséget a kiadványokon, szóróanyagokon, újságcikkeknél feltüntetik.

Eredmények: Az általános pozitívumokon túl (hulladékcsökkenés, természetes talajerő utánpótlás, stb.) a program nem hozott plusz pozitívumot. Viszont a hatvani kampány hatására több kisebb környező település is foglalkozik kampány elindításával (Hort, Rózsaszentmárton, Ecséd), melyhez kérték az egyesület segítségét is. Elsősorban tanácsadásról, szóróanyag beszerzéséről és átadásáról, illetve helyi jellegű szóróanyag elkészítéséről, helyi lapokban megjelenő a helyi sajátosságokat figyelembe vevő cikkek írásáról lenne szó.

 

A program folytatása: A programot a következőkkel lehetne fejleszteni: A nyomon követés fejlesztésével, illetve helyi jellegű komposzt-elszállítás bevezetésével ott, ahol a kiskert tulajdonosa nem képes felhasználni a keletkező komposztot (pl. mert nagyon idős, mozgássérült, nincs nagy területe, gyeppel borított udvara van, stb.). Ebbe a komposztgyűjtésbe helyi gazdák bevonása is lehetséges (ez náluk költségmegtakarítást eredményezne). Fejleszteni lehetne a programot a kisközösségi komposztálás népszerűsítésével, elindításával. Lakótelepek, társasházas lakóövezetek esetén egy-egy lépcsőház, lakótömb, társasház komposztálásának elősegítésével, ösztönzésével. Minderre az önkormányzat nyitott lenne forrás esetén. Többen jelezték (társasházak, lakótelepek, intézmények - óvodák, iskolák), hogy szeretnének több ládát igényelni, azonban a pályázati feltételek egy ingatlanra egy láda igénylését teszik lehetővé.