Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 10 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elvitték a gyűjtőszigetet?!

Év: 
2013
Szám: 
Ősz

...árad az indulatoktól fűtött lakossági panasz a környezeti tanácsadó felé. „Micsoda visszafejlődés az, hogy a szelektív gyűjtőket elviszik?” – folytatja Pirike néni.

Amikor megadjuk a választ, amitől Pirike néninek leesik az álla: „Tessék elhinni, ez most maga a fejlődés!”.

Valóban. Nagy örömmel konstatáljuk, hogy tavasz óta rendületlenül zajlik a fővárosunkban az átalakítás. A korábbi szelektív gyűjtőszigetek közül jó néhányat megszüntetnek, ami, lássuk be, annyira nem elszomorító, mivel egy részük már jó ideje disznóóllá változott. Helyette beindult a házhoz menő szelektív gyûjtés. Az FKF a mintegy kétmillió fővárosit érintő megaprojektjében sorra helyezi ki a társasházakban a kék és a sárga kukákat, aminek várhatóan 2014 decemberében jut a végére.

szemléletformáló foglalkozás az FKF projektjében

A szemléletformálás az FKF házhozmenő programjának is egyik projekteleme.

Azért örülünk ennyire, mert a szakmában köztudott, hogy ez világszerte sokkal hatékonyabb módszer, mint a szigetes. Az ok pedig igen egyszerű: a kényelem. Igenis számít, hogy a vegyes hulladékkal együtt a szelektív batyut is a lépcsőház aljáig kell-e levinnem, vagy cipelhetem adott esetben két-három saroknyira. Ráadásul, ha együttműködőek a lakók, akár a vegyes kukák kiváltására, ezáltal spórolásra is lehetőség van, hiszen a külön gyűjtés után kevesebb elszállítanivaló marad. Ahol bevezették a házhoz menő rendszert, ott jelentősen megnőtt a lakosság gyűjtési kedve, és erre most Magyarországnak óriási szüksége van.
A különböző elérhető források szerint évi 400-600 kg települési szilárd (avagy háztartási és ahhoz hasonló) hulladék jut egy főre a mi kis országunkban. Általában azt gondolják, hogy ebből legalább a felét szelektíven gyűjtjük, ám ilyenkor jön a szégyenletes statisztika, amely rávilágít, hogy mindössze 3-5 százalék körül mozog a lakossági szelektív gyűjtés aránya. Az EU ugyanakkor előírta tagállamai számára, hogy  2020-ig a különböző hulladékfajtáknál 50 százalékra kell feltornázni ezt az arányt. Hát, fel lehet húzni a nyúlcipőt, hogy beérjük magunkat! Ehhez mindenkire szükség lesz, de egyáltalán nem baj, hogy ösztönöz az idő, mert ennek az egész procedúrának a nyertese a lakosság lesz: egészséges, hulladéktól kevésbé terhelt környezetében élheti tovább vidám napjait.

Színválasztós játék:
A kék gyűjtőedénybe - papír és italoskarton
A sárga edénybe - fém és műanyagkukák
Még mielőtt felmerülne a zsigeri kérdés, hogy összeöntik-e, rögtön tisztázzuk is, hogy nem! Ezt nem tenné meg egy, a hulladékból élő komplett iparág. Nemfűződik gazdasági érdeke ahhoz, hogy az értékes, külön gyűjtött alapanyagtól ily módon szabadjon meg.

További infó a témáról itt található.

Graczka Sylvia