Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 10 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kukázzunk kulturáltan!

  • 2013. október 29.
  • Pauló Gergő

Szelektíven gyűjtjük a hulladékot, de vajon tudjuk, mi történik ezután a tönkrement mobiltelefonnal, nyomtatóval, kábellel? Ha nem is ugyanabban a formában, de újra szolgálhatják az emberiséget – persze csak ha eljuttatjuk a megfelelő helyre.

A csepeli hulladékfeldolgozóba évente mintegy nyolcvanezer tonna fémhulladék érkezik. Hegyekben állnak a használhatatlan mobilok, csinos kis torony magasodik tömörített sörösdobozokból, szebb napokat látott nyomtatók sorakoznak egymás tetején...

Az egyre növekvő népesség nem tehet mást, mint hogy takarékoskodik a rendelkezésére álló egyre kevesebb nyersanyaggal, amit pedig egyszer már használt, megpróbálja újrahasznosítani. A különféle hulladékot természetesen más és más technológiával lehet feldolgozni.

Legkönnyebb dolgunk talán az alumíniummal van: szinte minden iparágban elterjedt a használata, és teljes körűen újrahasznosítható. Miután a gép palacsinta vékonyságúra lapította a dobozokat, szorgos kezek különválogatják a nem alumíniumból készültektől, ezután pedig besöprik a tömörítőgép gyomrába, hogy az egyforma méretű kockákat gyártson belőle. Az öntödében ezek folyékony fémmé alakulnak át, ami, miután megszilárdult, hengerléssel lemeztekerccsé válik.

Nehezebb ügy a mobilok kérdése. Nem is csak az újrahasznosításuk macerás, de összetevőik kitermelése is súlyosan környezetromboló hatású. A legújabb készülékekhez például szükség volt némi aranyra, rézre és ezüstre – 1-2 gramm efféle fém kinyeréséhez 1 tonna ércet kell kibányászni, aminek a maradéka meddő anyag.

Újrahasznosításkor először is a veszélyes összetevőket kell eltávolítani a készülékekből, például az elemeket, akkumulátorokat és a higanyt tartalmazó részeket. Ezután már az aprítóé a főszerep: egészen pici darabokra szedi szét a kommunikációs eszközöket, amelyeket így már könnyebb szelektálni.

A szelektálók munkáját mi is tudjuk segíteni: elhasznált elektromos berendezéseinket adjuk le az azokat gyűjtő telephelyeken, és takarékoskodjunk: amíg az nem romlott el vagy még javítható, ne vegyünk újabb készüléket.

Teljes cikk és forrás: szabadfold.hu

*Az alumínium újrahasznosítása viszonylag egyszerű, viszont az előállítása rendkívül energiaigényes és környezetterhelő (elég csak a magyarországi vörösiszap-tárolókra gondolni), ezért - ahol lehet - érdemes elkerülni a használatukat. Erre jó példa a sörösdoboz: sokkal ésszerűbb és környezettudatosabb visszaváltható üvegben venni a sört, ami tisztítás után újra használható (persze csak, ha vissza is visszük).

A cikkből talán nem volt egyértelmű, hogy csak az az elektronikai hulladék kerül újrahasznosításra, amit szelektíven gyűjtünk. A kommunális kukába helyezett berendezéseket senki nem fogja szelektálni. A kiszolgált elektronikai eszközök elkülönített gyűjtésére ma már a Fővárosi Közterület-fenntartó hulladékudvarai mellett a legtöbb nagyobb áruházban (Spar, Tesco, Obi, stb.) is van lehetőség.


*A szerkesztő (Pauló Gergő) jegyzetei