Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 8 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyre több a csomagolóanyag: 1 hónap alatt 4 zsák egy egyszemélyes háztartásból

  • 2016. február 29.
  • PKata

délmagyar1PET-palack, tojástartó és sok más került abba a négy szemeteszsákba, amelyet azokkal a csomagolóanyagokkal tömtek meg, amelyeket egy hónapon keresztül gyűjtöttek, ennyi termelődik ugyanis egy egyszemélyes háztartásban. A KSH szerint a magyarországi csomagolóanyag-felhasználás a tavalyi év első tíz hónapjában 466 milliárd forintot tett ki. Így a négy zsákot hajlakkos flakonnal, PET-palackkal, dobozokkal, körömlakklemosó-flakonnal, WC-papír- és papírtörlős gurigával, törlőkendőtasakkal, fültisztítós dobozzal, csokoládépapírral, felvágottak csomagolásával és sok más egyébbel tömték degeszre. Persze, az ember nincs hozzászokva, hogy egy szekrényben gyűjti a szemetét, így néhány darab óvatlanul is a kukában landolt, de a 99 százaléka elöblítve a gyűjteménybe vándorolt.

 

KSH adatai szerint a magyarországi csomagolóanyag-felhasználás a tavalyi év első tíz hónapjában 466 milliárd forintot tett ki. Nagy Miklós, a Csomagolási és Anyagmozgatási Országos Szövetség főtitkára A csomagolás jövője című konferencián elmondta, hogy az iparág tavalyi növekedése akár két számjegyű is lehet 2014-hez képest, amikor 482 milliárd forintnyi hazai csomagolószert használtak fel. Hozzátette: a KSH szerint 2014-ben a hazai csomagolóipar 3,6 százalékkal bővült, ami csaknem eléri az ország GDP-növekedésének ütemét.

délmagyar2

Évente mintegy 100 millió hordó olajra van szükség 460 milliárd üdítőspalack és -doboz előállításához. Ehhez hozzájárul a szállítás során létrejövő környezetszennyezés, majd miután a szemétbe kerül a palack, közel 450 évig tart, mire lebomlik – írja sajtóközleményében a SodaStream. Leírták azt is, hogy egy átlagos család öt év alatt több mint 10 ezer 500 PET-palackot és fém italosdobozt termel. Ezeknek csak kevesebb mint felét gyűjtik szelektíven, a másik részük hulladéklerakóban vagy a természetben végzi szemétként. Bár évről évre nő a szelektíven gyűjtött hulladék mennyisége, ennek ellenére csak Európában például a PET-palackok mindössze 48,4 százaléka kerül szelektív gyűjtőkbe. A többi a háztartási szemét között végzi.

 

Forrás: http://www.delmagyar.hu