Égetők külföldön


A hazai helyzettel összehasonlítva külföldön erős és sokszor eredményes a hulladékégetők ellen harcoló civil szerveződés. A civil szervezetek mellé gyakran tudósok, orvosok, önkormányzatok is
felsorakoztak, tovább növelve az égetők elleni összefogás társadalmi hátterét

Amerikai sikersztori
Példaértékű az amerikai hulladékégetők elleni mozgalom sikere. Az 1970-es évekig alig két tucat égető működött az USÁ-ban, majd ezt követően őrült építkezés indult meg és 1990-re az égetők száma elérte az 186-ot. Ezzel párhuzamosan azonban erősödött az égetők elleni mozgalom is, zömében önkéntesekből álló önszerveződő helyi csoportok egyre sikeresebben álltak ellen az új égetőknek és 15 év alatt mintegy 300 terevezett égetőt megépülését hiúsították meg. Elérték azt is, hogy szigorú emissziós határértékeket vezettek be, amelyeknek mint kiderült az égetők nem tudnak megfelelni. Egyedül Michigan államban a működő 290 kórházi égetőből mindösszesen egy tudott megmaradni és megfeleni a szigorú emissziós határértékeknek. Az egykor 6200 kórházi égetőből ma már csak 115 működik és a kommunális hulladékégetők száma is 112-re csökkent.

Tuntetok

Tüntetők az USÁ-ban

Eredmények világszerte
Az égetők elleni fellépés azonban nem koncentrálódik az Egyesült Államokra. 2001-ben Lengyelországban, Franciaországban, Thaiföldön, Venezuelában is sikeres volt egy-egy égető elleni helyi fellépés. 2002-ben poedig már 54 országban emelték fel a szavukat az emberek az égetők ellei világnapon.

Nemcsak civil szervezetek, hanem szakmai szervezetek is felemelték a szavukat az égetők ellen, ami óriási erőt és szakmai hátteret nyújt a titlatkozásnak. Így a Kaliforniai Orvosok Egyesülete, az Amerikai Közegyészségügyi Szervezet, a Massachusettsi Orvosok Szervezete is kiállt az égetők ellen.

A Fülöp-szigetek volt az első ország a világon amely a tiltakozások hatására 1999-ben megtiltotta a hulladékégetést. A cseh környezetvédelmi miniszter kijelenttete, hogy Csehország nem támogatja a hulladékok égetését, mert az károsítja a környezetet és gátolja az újrahasznosítást. Németországban közel 500 égető ellenes civil szervezetet találunk. Jelenleg a legaktívabbak talán az angliai civil szervezeődések hiszen ott a kormányzat több tucat égető felépítsével probálja meg megoldani a hulladékproblémát.

A küldföldi példák jól mutatják, hogy jelentős sikereket lehet elérni az égetők elleni harcban, emellett fontos az is, hogy rengeteg szakirodalom áll már rendelkezésünkre, amelyek bizonyítják az égetők által okozott környezetvédelmi és egészségügyi problémákat.