Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 9 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mit gondol a nem civil a civilről?

Év: 
2014
Szám: 
Nyár
Szerző: 
Bogdán Judit

Nagy fába vágtuk a fejszénket, mikor kitaláltuk, hogy saját berkeinken kívül mérjük fel a lakosság civil szervezetekről alkotott ismereteit.

A civil-nem civil témában egy rövid kérdőívet a lehető legszélesebb körben terjesztve, a kapott információhalmazból kiragadva az érdekesebb témákat, a következőkben foglaltuk össze az eredményt.

A válaszadók elsöprő hányada jellemzően egynél több civil szervezetet is meg tudott nevezni, ami dicséretes, viszont némi „bennfentességet” sejtet. A civil szervezet fogalmánál viszont komoly eltérések mutatkoztak: a válaszok alapján a baráti társaságoktól kezdve, az alulról jövő kezdeményezésen keresztül, a pártpolitikától és államtól független szervezetig minden lehet civil. Akadt, aki a szakmai hozzáértést is megkérdőjelezte, ez tovább erősítette a „hobbi” vonalat. Többen is írták, hogy a civilek a társadalmilag oly hasznos munkát önkéntes alapon vagy akár saját zsebből finanszírozva végzik. És itt el is érkeztünk egy nagyon érdekes kérdéshez: miből kellene ezeknek a szervezetnek működniük? A meghatározáson kívül ez volt a másik terület, ahol nagyon eltérőek a vélemények. A válaszadók szerint az lenne az ideális, ha a legnagyobb bevételi forrást a magánszemélyek adományai biztosítanák, majd a külföldi pályázatok útján kapott összegek, ezt követte – jócskán lemaradva – az állami pályázatokból befolyt pénz, végül a saját vállalkozói tevékenység és a közelebbről meg nem határozott egyéb kategória, amire viszont igazán kíváncsiak lennénk!

A társadalmi vállalkozás kifejezéssel csak elenyésző számban találkozott a lakosság. Az általunk elfogadott definíció: Termékei előállítása, értékesítése, illetve szolgáltatásai nyújtása során valamely égető társadalmi probléma megoldását is célozza, és üzleti tevékenysége szerves részét képezi a társadalmi célkitűzés. Az üzleti szektorban tevékenykedik; a profitcél és a társadalmi cél közti egyensúly megteremtésére törekszik, szem előtt tartva mind a pénzügyi fenntarthatóságot, mind a társadalmi hatást. Forrás: www.nesst.org A kifejezés ismeretének hiánya ellenére, a pályázatoktól való túlzott függés elkerülése érdekében a társadalmi vállalkozási tevékenység erősítését, valamint a magánadományok összegének növelését ajánlják a kérdőív kitöltői.

Az önkéntes kontra főállás kérdése a szervezetek között is nagy változatosságot jelez, bár még mindig „jobban mutat”, ha egy civil legfőképp önkéntes. Válaszadóink több, mint fele már jelenleg is támogat civil szervezetet (nota bene: nem mindegy, hogy milyen mértékben és milyen rendszerességgel, mert évi egy karácsonyi szeretetcsomagból nem fog egész évben működni egy segítő szervezet), akik pedig személyes tapasztalatokkal még nem rendelkeznek ezen a téren, reméljük, kérdőívünk segítségével, legalább ízelítőt kaptak a témából. Az önkéntes munkát szinte mindenki jó dolognak tartja, ami azért is remek, mert éppen a Humusz Szövetség az, amelynek önkéntes programja van, így tárt karokkal várjuk lelkes segítőinket! Mindenképp tanulságos volt böngészni a néha meghökkentő, néha kifejezetten sértő, de leginkább elgondolkodtató válaszokat.

Szemelvények kérdőívünkből:

Milyen forrásokból fedezik a kiadásaikat a civil szervezetek? (kapott pontokat összeadva; minél magasabb a végösszeg, annál hangsúlyosabb az adott forrás)  
Állami pályázatok 182
Külföldi pályázatok 208
Magánszemélyek adományai 223
Saját vállalkozási tevékenység 162
Egyéb

148

 

Ön szerint hogyan lehetne megszabadulni a civil szervezetek pályázatoktól való függésétől?  
Magánszemélyek adományainak összegének növelésével 54%
Nem támogatják a pályázaton kívüli bevételszerzési módokat; megfelelő pályázatokra lenne szükség; több állami forrásra 46%

 

Ha az előző kérdésben a magánszemélyektől kapott adományok összegének növelését javasolta, hajlandó lenne-e támogatni civil szervezete(ke)t fix havi/éves pénzösszeggel?  
Igen, már most is van(nak) ilyen szervezet(ek) 41%
Nem rendszeresen, de támogat szervezeteket; adó 1% 6%
Szeretne támogatni civil szervezetet, de személyes tapasztalat hiányában nem tud választani 17%
Nem szeretne pénzzel támogatni civil szervezetet 8%
Nem válaszolt 18%
Egyéb (nincs önálló jövedelme; egyéb módon támogat szervezeteket; stb.) 10%