Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 10 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Cipősdoboz helyett

Év: 
2013
Szám: 
Tél
Szerző: 
Bogdán Judit

Olyan működőképes vállalati gyakorlatokat kívánunk megosztani veletek, amelyek megfelelnek a Humusz hulladékmegelőzési és -csökkentési alapelveinek. Igen, ez itt a reklám helye!

Olyasvalaminek adunk teret, ami jó irányba mutat, ezt természetesen nem pénzért tesszük, erre nem is lennénk hajlandóak. Nyilván lesz, aki rögtön rávágja, hogy minek írunk nagyvállalati megoldásokról, amikor a helyi, kis léptékű gazdaság a környezettudatos megoldás. Valóban az; de tudomásul kell venni a minket körülvevő világot is. A Puma nevű multicégnél találtunk olyan fejlesztéseket, amelyeknél a  környezeti szempontokat is figyelembe vették. Ahogy a cég marketingmenedzserétől megtudtuk, a cégnél évek óta központi probléma a a hagyományos csomagolóanyagok okozta hulladék és a CO2-kibocsátás. A vállalat célja, hogy csökkentse a szén, az energia és a víz felhasználását, valamint a károsanyag-kibocsátást. A 2011-ben Magyarországon is bevezetett innovatív ökocsomagolás, a Clever Little Bag (okos kistáska) is a Puma ezen célkitűzéseit igazolja.

Puma okos táska

Több hónapnyi kutatómunkával olyan, a korábbi szatyrot és dobozt kiváltó csomagolást fejlesztettek ki, melynek használatával éves szinten 192 tonna műanyagot és 293 tonna papírt takarítanak meg. A táska újrahasználható, és mint ilyen, ritkaságnak számít. Az ökocsomagolást a 70-es évek óta népszerű Suede cipő utódja, az újrahasznosított anyagokból készült Re-Suede cipő követte, amelynek nemcsak súlya, de az ökológiai lábnyoma is kisebb, mint elődjének. A cipő minden szempontból eleget tesz a környezeti szabályoknak, többek között a felső része, a talpbetét és a varrások mindegyike 100%-ban újrahasznosított anyagból készült, valamint a talp anyaga is innovatív megoldások eredménye.
A Clever Little Bag után megérkezett a Clever Little Shopper, a Puma új zacskója is, amely nem a köztudatban élő „lebomló zacskó” (valójában széteső műanyag), hanem valóban 100%-ban kukoricakeményítőből készült, vagyis képes biológiai úton lebomlani. Igaz, humuszosként azt mondjuk, legjobb, ha nincs zacskó, mégis üdvözöljük a Puma ez irányú törekvéseit és bízunk benne, hogy hamarosan nemcsak néhány terméknél, hanem a teljes termékpalettán nyomon követhető lesz a környezettudatos tervezés és gyártás. Ha ti is hallottatok hasonlóan jó gyakorlatokról, osszátok meg velünk a [email protected] e-mail címen! Többek között a Puma példája is megtalálható a Humusz Szövetség legújabb útmutatójában, amely a különböző vállalati szakterületek működésében alkalmazható hulladékmegelőzési és –csökkentési praktikákról szól. Az útmutató angol nyelven érhető el honlapunkon.

Bogdán Judit