Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 19 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A világ helyzete

  • 2005. augusztus 13.
  • humusz
A_vilag_helyzete_2005.jpgTakács Sánta András alábbi, a washingtoni székhelyû Worldwatch Institute-ról szóló írása azért kerül ide, mert nagyon egyetértünk vele és mi is ajánljuk minden olvasó figyelmébe. Ahogy a Zöldirodalom-levelezõlistát is.
Alighanem mindenkit bámulattal töltenek el az olyan ritka esetek, amikor egy maroknyi csoport képes jelentősen előmozdítani a globális közjót. Noha ezek a hatások nehezen mérhetők, a washingtoni székhelyű Worldwatch Institute (Világfigyelő Intézet) bizonyosan a fenti kategóriába tartozik.
Ez a kis független intézet jó néhány kiadványt publikál, melyek közül a leghíresebbek éves jelentéseik "A világ helyzete" címmel. Számos nyelven, még számosabb országban látnak napvilágot ezek a kötetek, és 1991 óta szerencsénkre magyarul is évről-évre megjelennek. Olykor még a bestseller-listákra is fölkerülnek itthon, ami már csak azért is meglepő, mert nem lektűrről, nem "szenzációs" áltudományos teóriáról, és nem is "hogyan legyünk sikeresek és gazdagok" típusú kalauzról van szó.

A (világ)siker ugyanakkor maximálisan megérdemelt. Egyik leglényegesebb összetevője pedig alighanem az, hogy a Worldwatch Institute munkatársai pontosan tudják, melyek a legfontosabb közügyeink. Nem, nem az, hogy ki volt ügynök, és ki nem. Sőt, nem is az egymástól inkább csak látszólag különböző pártok hatalmi civódásai. Sokkal életbevágóbb kérdés például az, hogy vajon meddig tartható fönn kőolajalapú civilizációnk annak fényében, hogy az olajkészletek talán évtizedeken belül kimerülnek, vagy ha netán mégsem, elégetésük mindenképp a földi éghajlat veszélyes mértékű megváltozásával fenyeget? És vajon mennyire volna biztonságos megoldás, ha emiatt az éghajlatbarátabb atomenergiát helyeznénk előtérbe? Miként fog terjedni az AIDS, és várható-e újabb veszélyes fertőző betegségek felbukkanása? Milyen problémákat okoz az édesvíz szűkössége, és hogyan
enyhíthetünk ezeken? Satöbbi, satöbbi, mindez csupán apró ízelítő a rendkívül gazdag kötetből.

E fontos kérdéseket ráadásul lenyűgözően informatív módon tárgyalják az írások: sorjáznak az érdekes és megdöbbentő adatok. Vajon mennyire köztudott például az, hogy világszerte egymilliárd (!) ember él a nagyvárosok nyomornegyedeiben, és számuk harminc év alatt megduplázódhat? Vagy hogy az elmúlt bő ötven évben megtízszereződött a gépjárművek száma globálisan, és 2003-ban már csaknem 540 millió példányuk rohangált a világ útjain? Vagy hogy csupán 2004-ben mintegy 30 millió ember vált környezeti menekültté, azaz kényszerült elhagyni otthonát a természeti környezet romlása miatt?

És még egy rendkívül lényeges dolog: senki se higgye, hogy pusztán elkeserítő globális problémahalmazt nyújt a könyv. Kiemelkedő erénye, hogy a kétségkívül súlyos gondok ismertetése mellett igyekszik fölvázolni a lehetséges kiutakat is, bemutatva például a világ legkülönbözőbb pontjain megvalósult bíztató fejleményeket.

A világ helyzete 2005
(Föld Napja Alapítvány, Budapest, 2005, 268 oldal, 2200 Ft.)
Kapható a nagyobb/jobb könyvesboltokban és - a sorozat néhány korábbi
darabjával együtt - az Ökoszolgálatnál (Bp. V. Nádor u. 34.)

Takács-Sánta András

**************************
Mi a Zöldirodalom levelezőlista?
A több mint 550 címzetthez eljutó [email protected] levelezőlistán olyan kiadványokat (könyvek, folyóiratok, civil szervezetek anyagai) ismertetünk, amelyek explicit módon foglalkoznak az ökológiai fenntarthatóság témakörével. Megköszönjük, ha felhívja figyelmünket ilyenekre (lehetséges beszerzési helyükkel együtt)! Örömmel vesszük azt is, ha ajánlja ismerőseinek ezt a levelezőlistát. Feliratkozni az [email protected] címen lehet.