Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 9 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szélturbinák helyett szalagok

  • 2015. március 15.
  • Abigail
Szerző: 
Abigail

A szőrös felhőkarcoló a legújabb szüleménye a skandinávok megújuló energiák terén mutatott buzgalmának. A városokban felállítandó épületek rojtjai ugyanis a szél kinetikus energiáját kihasználva, a piezoelektromosság elvén termelnek majd áramot. A svéd Belatchew cég fejlesztése ezzel megoldást jelenthet a városi szélenergia-hasznosítást mindeddig gátoló helyhiányra és biztonsági problémákra, a nem mindennapi dizájnról nem is beszélve.

A Belatchew Lab Architecture különös ötlettel állt elő, mely áttörést jelenthet a városi szélenergia farmok bővítése terén. A svéd cég olyan felhőkarcoló tervével rukkolt ki, mely egy spirális vasszerkezetként nyúlik a magasba, a fémhálót pedig teljes egészében szalagok borítják. Ezeket a szél folyamatosan mozgásban tartja, az épület „szőrei” így veszik át, és továbbítják a légmozgások által gerjesztett energiát.

A projekt ezzel a megoldással választ adhat a városi szélenergia-hasznosítást eddig visszafogó három fő problémára. Egyfelől megoldódik a szélturbinák telepítését ellehetetlenítő helyhiány, hiszen a hagyományos szélturbinák felállításához legfeljebb elvétve találni elegendő területet a városokban. Másfelől megszűnik minden olyan biztonsági rizikó is, ami a propellerek működése nyomán az embereket és a vagyontárgyakat érinti. Harmadszor pedig, a szőrös felhőkarcoló jóval halkabban is működik a propellereknél, a minimális „susogástól” eltekintve hangtalan a metódus. Az építmény pozitív mellékhatásként amellett, hogy reflektál ezekre a hiányosságokra, komoly dizájn elemet is jelent a köztereknek.

A Belatchew mostani kezdeményezésében az 1997-ben lezárt Söder Torn projekt kiterjesztését láthatjuk. A cég által korábban a Stockholm-i Södermalm-on felállított építményt ugyanis végül 14 emelettel alacsonyabbra építették az eredetileg tervezettnél, holott a magasságnak, mondanunk sem kell, meghatározó szerepe van a metódusban a minél nagyobb légmozgás kiaknázása okán. Ennek a ’97-es projektnek új lendületet adva a susogós felhőkarcoló ötlete kiterjeszthető lenne akár a nagyobb luxusszállodákra és üzletközpontokra is. Ezeket persze nem borítanák be teljesen szalagokkal, de néhány tucat, esetleg párszáz eszköz felszerelésével már legalább részben szélenergiából fedezhetnék energiaszükségletüket ezek az épületek.

Korábban Farzad Safaei professzor dolgozott ki hasonló rendszert, mely ugyanezekre a problémákra kínált részleges megoldást. A Wollongong-i ICT Research Institute igazgatója által kialakított PowerWINDow szintén a felhőkarcolókra erősíthető föl. A szerkezet mozgó paneljeit a szél forgatja, ezt a mozgási energiát alakítják energiává. A találmány, miután a prototípus már készen áll, az ausztrál Birdon mérnöki vállalat kivitelezésében kerülhet piacra.

 

forrás: http://chikansplanet.blog.hu