Figyelmeztető üzenet

Ez a cikk kb. 9 éve íródott.
A benne szereplő információk a megjelenés idején pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Leválni a kábel-köldökzsinórról

  • 2014. december 08.
  • mese
Szerző: 
mese
A megújuló energiákra építő közösségi gazdaság forradalmasíthatja az energiaszolgáltatást.

Érdekes kísérletbe kezdett egy holland startup, amely lehetővé teszi, hogy extrém esetben akár a szomszédtól vásároljanak a felhasználók áramot, kizárva a körből a közműveket. Egyre több területen terjeszkedik a közösségi gazdaság, Hollandiában már az elektromos művek vezetése is kezdheti vakarni a fejét.
„Jött egy nagyon egyszerű ötlet: miért nem vásárolhatok áramot mondjuk egy olyan gazdálkodótól, akinek szélturbinája van?” – mesélt a kezdetekről a Vandebron cég négy alapítójának egyike, Remco Wilcke. „Utánanéztünk a dolognak és kiderült, hogy az ötlet ugyan egyszerű, a megvalósítás azért ennél már kissé összetettebb” – tette hozzá.
A dolog lényege, hogy a fogyasztó regisztrál az oldalon, bejelöli, milyen típusú szerződést szeretne kötni (egy- és hároméves időtartam között lehet választani), mennyi áramra van szüksége, majd választhat az előállítók közül, akik a bemutatkozó oldalukon minden fontos részletet feltüntetnek magukról.

Vegyük például Bernard és Karin Kadijk esetét, akik Hollandia északi részén élnek. Egyetlen szélturbinájuk van, ami viszont 600 háztartásnak elegendő áramot termel. Jelenleg kilowattóránként 69 forintért árulják. Ha szeretnénk velük üzletet kötni, megadjuk a nevünket, címünket, és az üzlet két percen belül megköttetik.
A Vandebron szerint az üzleten az előállító és a fogyasztó is nyer, előbbi azért, mert magasabb árat kérhet, hiszen nincs rászorulva a közművekre, amelyek értelemszerűen megpróbálják leszorítani a felvásárlási árakat, a fogyasztók pedig azért, mert nem kell a közművek által beépített járulékos költséget kifizetniük. Az oldal az eladott mennyiség után nem számít fel külön költséget az egyhavi, kb. 3000 forintos előfizetési díjon kívül. 

„Mindez azt jelenti, hogy elérhetőbb lett a megújuló energia, így érdemesebb is befektetni” – mondta egy másik alapító, Aart van Veller, aki társaival együtt úgy véli, a közműszolgáltatók abban érdekeltek, hogy minél több egységet adjanak el és számlázzanak ki, ami rontja az energiahatékonyságot. Ezzel szemben a Vandebronnak az az érdeke, hogy a fogyasztók minél több energiát és pénzt spóroljanak, mert így több lesz a felhasználójuk.
Jelenleg 12 termelő regisztrált az oldalra, ők összesen mintegy 20 ezer háztartást képesek ellátni árammal, de Aart van Veller úgy véli, ez a szám akár egymillióra is nőhet.
A dolognak van közösségi vonatkozása is, hiszen a vevők személyhez tudják kötni a vásárlást. Nemrégiben Bernard és Karin Kadijk például nyílt napot tartottak, ahol mintegy 100 vásárlójuk jelent meg. Kicsit olyan ez, mint amikor az ember a kedvenc sarki zöldségeséhez megy, ott is kialakul bizonyos idő után egyfajta kapcsolat. A nagy kérdés persze az, hogy megjelenhetnek-e máshol is a Vandebronhoz hasonló startupok. Hollandia abból a szempontból mindenképpen előnyben van, hogy az energiapiacon erős a dereguláció, azaz könnyebb belépni a kisebb, független cégeknek is.

forrás: kozossegereje.blog.hu